YGS soru kitapçığını paylaşan bulundu

YGS soru kitapçığını paylaşan bulundu

2015-03-19 22:09:00
YGS soru kitapçığını paylaşan bulundu |  görsel 1
YGS'den sonra soru kitapçığının fotoğrafını çekerek sosyal medyada paylaşan aday bulundu. ÖSYM'den yapılan açıklamada adayın sınavının iptal edilerek hakkında yasal işlem yapılacağı duyuruldu.
 
 
ÖSYM, Yükseköğretime Geçiş Sınavından (2015-YGS) sonra, soru kitapçığının bir sayfasını, sosyal medyada paylaşan kişinin kimliğinin tespit edildiğini ve adayın sınavının iptal edilerek, hakkında yasal işlem başlatılacağını bildirdi.
 
ÖSYM'nin internet sitesinde yer alan basın açıklamasında, 15 Mart'ta gerçekleştirilen YGS'den bir gün sonra bir soru kitapçığındaki sayfalardan birisinin görüntüsününün sosyal medya üzerinden paylaşıldığı anımsatıldı.
 
Açıklamada, "Bir soru kitapçığı içerisindeki sayfalardan birisinin görüntüsünü sosyal medya üzerinden paylaşarak asılsız bir iddia olan 'ÖSYM'den soru sızdı' yakıştırmasına yol açan adayın İstanbul'da sınava giren İ.Y. olduğu tespit edilmiştir" denildi.
 
Paylaşılan soru kitapçığı sayfası üzerindeki soruların ve cevap şıklarının dizilişinden hareketle söz konusu sayfanın 83930984 numaralı soru kitapçığına ait olduğunun belirlendiği ifade edilen açıklamada, sınavda kullanılan kitapçıklar arasından bu adaya ait kitapçığın bulunduğu ve kitabın 11.ve 12. sayfalarını içeren yaprağının yırtılarak alındığının tespit edildiği aktarıldı. Açıklamada adayın ilgili yaprağı kopartarak sınav salonu dışına çıkartıp sınav sonrasında sosyal medya üzerinden sayfanın görüntüsünü paylaştığının belirlendiği vurgulandı.
 
SINAVI İPTAL EDİLİYOR, 2 YIL SINAVA GİREMEYECEK
 
6114 sayılı yasa kapsamında söz konusu adayın sınavı iptal edilecek, 2 yıl boyunca adayınÖSYM sınavlarına girmesine müsaade edilmeyecek ve hakkında adli işlem başlatılacak.
 
milliyet

0
0
0
Yorum Yaz
"> Яндекс.Метрика