Yaşaması için cildini soyuyorlar

Yaşaması için cildini soyuyorlar

2016-06-20 14:46:00
Yaşaması için cildini soyuyorlar |  görsel 1
Palyaço bebek hastalığı olarak da bilinen Harlequin tipi iktiyozis hastası olan çocuğun ailesi yaşaması için günde 2 kez cildini soymak zorunda.
 
Harlequin tipi iktiyozis, genetik bir rahatsızlık. Cildin aşırı keratinleşmesi sonucu vücudun tamamının pullarla kaplanması olarak tarif edilebilen hastalıkta bu pullar mikrop kapabilir.
Yaşaması için cildini soyuyorlar
Daily Mail'in haberine göre 5 yaşındaki Harlequin tipi iktiyozis hastası Evan Fascino, genellikle ölümcül olan bu hastalıkla boğuşuyor.
 
Cildinin normalde olduğundan 10 kat hızlı büyüdüğü Evan'ın annesi oğluna banyo yaptırırken cilt döküntülerini toplamak için ağ kullanıyor.
 
Sürekli enfeksiyon riski altındaki Evan'ın ailesi günde 2 kez cildindeki pulları soymak zorunda. Aksi takdirde pulların daha kalın ve soyulması imkansız hale geldiğini belirten anne De De, oğlunun sağlığı için elinden geleni yapıyor.
 
Yaşaması için cildini soyuyorlar
Banyodan sonra Evan'ın cildine kurumasını önlemek için nemlendirici kremler uygulanıyor.
 
 
Yaşaması için cildini soyuyorlar
 
Harlequin tipi iktiyozis nedir?
 
Çok nadire görülen ve sebebi bilinmeyen genetik bir rahatsızlıktır. Hastalığın ortaya çıktığı bebeklerin ebeveynlerinin taşıyıcı olduğu Harlequin tipi iktiyozis hastalığından deri normalde olduğundan çok daha hızlı gelişir.
 
 
Hastanın vücudunda yarık ve çatlaklar meydana gelebilir. Fazla derinin düzenli olarak temizlenmesi ve günde 5 kez yağ veya kremler ile nemlendirilmesi gerekmektedr.
 
Hastalık genellikle yenidoğanlarda ölümcüldür ancak hayatta kalmayı başarak bebekler hayatlarının sonuna kadar sıkı uygulanan cilt tedavisi görmek zorundadır. 
 
http://www.milliyet.com.tr/yasamak-icin-cildini-kazimak-pembenar-galeri-cocuk-2258579/?PAGE=6
 
 
 
 
 

0
0
0
Yorum Yaz
"> Яндекс.Метрика