'Su Altı İntiharları' (UWS)

'Su Altı İntiharları' (UWS)

2012-09-28 11:53:00
Su Altı İntiharları (UWS) |  görsel 1

İnsanlığın, “bilinçsiz bir intihar”a doğru sürüklendiğini vurgulamak amacıyla, suyun altında intihar fotoğrafları çeken Mehmet Turgut’un “Sualtında İntiharlar/Underwater Suicides” sergisi 27 Eylül 2012, Perşembe akşamı Hasköy Yün İplik Fabrikası’nda açıldı! Denizleri ve çevreyi hoyratça kullanıp kirleterek adeta kendi intiharımızı hazırladığımızı haykıran başarılı fotoğrafçının insanlığa uyarı niteliğindeki sergisinin açılışı; cemiyet ve sanat dünyasından Sebnem-Celal-Ceylan Çapa, Mustafa Alabora, Can Bonomo, Erdem Yener, Alper Kul, Bettina Machler, Doğa Rutkay, Göksel Kortay, Burcu Karabacak, İzzet Öz, Melkan Tabanlıoğlu, Nihan-Ekin Baran gibi birçok tanınmış ismin katılımıyla gerçekleşti

Doğayla ilgili çalışmalarına bir yenisi ekleyerek bu defa sulara sahip çıkan Mehmet Turgut’un “Sualtında İntiharlar/Underwater Suicides” başlıklı yeni sergisinin açılışında; çekimlerin kamera arkası görüntüleri de konuklarla paylaşıldı. Sergide, Turgut’un objektifinden sualtında intihar karelerinin yanı sıra, serginin küratörü Ayşegül Dinçkök tarafından çekilen kamera arkası fotoğrafları da yer alıyor.

 

 

Yavaş yavaş, hissetmeden, hissettirmeden, belki şu an acısız ama sonu bizi öldürecek bir eylemin içinde olduğumuza dikkat çekmek için, sualtında 6 farklı intiharı fotoğraflayan Mehmet Turgut; insanlığın, suları kirleterek, kimyasını bozarak kendisini, geleceğini zehirlediğini vurguluyor.

Yaşananları “bilinçsiz bir intihar” olarak niteleyen başarılı sanatçı, “Suyu kirletmek için attığımız her adım şakağımıza doğrulttuğumuz tabancadaki mermi, boynumuza geçirdiğimiz ilmekteki düğüm, bileklerimizin üzerinde gezinen jilet.” diyor. Kötü davrandığımız doğanın yaşadığı sorunlara karşı farkındalığı arttırmayı amaçlayan Turgut’un “Sualtında İntiharlar/Underwater Suicides” sergisinde yer alan fotoğrafları; tüm insanlık olarak bilinçsiz şekilde planladığımız ölümümüze, bu acı sona sert bir gönderme, bir uyarı niteliği taşıyor.

 

Sualtı fotoğraflarıyla tanınan Ayşegül Dinçkök’ün küratörlüğünü, İpek Sorak’ın sanat yönetmenliğini, Umut Eker’in moda editörlüğünü üstlendiği, tanıtım ve fotoğraf metinlerini Ali Deniz Uslu’nun kaleme aldığı “Sualtında İntiharlar/Underwater Suicides” sergisinin çekimleri; Dinçkök’ün Bodrum’daki evinin havuzunda gerçekleştirildi.

 

Gece 10 civarında başlayarak sabahın ilk ışıklarına kadar süren çekimlerde, profesyonel dalgıç Selin Beşkardeş Öztunalı sualtında Mehmet Turgut’un objektifine poz verdi. Ayşegül Dinçkök’ün tüm kamera arkasını fotoğrafladığı çekimlerin belgeseli ise İpek Sorak tarafından kayda alındı. Sergi 4 Ekim 2012 tarihine dek Hasköy İplik Fabrikası'nda ziyarete açık olacak.

 

 

WWW.GAZETEVATAN.COM

0
0
0
Yorum Yaz
"> Яндекс.Метрика