Saç rengini açmanın doğal yolları

Saç rengini açmanın doğal yolları

2016-05-18 11:01:00
Saç rengini açmanın doğal yolları |  görsel 1

Özellikle yaz aylarında saç renklerini açmaya yönelik istekler artar. Kozmetik ürünleriyle saçların rengini açmak saçlarda yıpranmaya ve renk matlaşmasına sebebiyet verir. Çeşitli sebze ve meyveler doğal yollardan saçların renginin açılmasına yardımcı olur. Tabiattan gelen doğallıkla açılan saçların rengi güneşin de yardımıyla istenen renk tonuna kadar açılabilir. Hem kozmetik ürünlerine nazaran çok daha ucuza mal olacak hem de saçların matlaşmasına sebep olmayacak ve uzamasını engellemeyecektir.

Limon

İçerisindeki sitrik asit limona doğal bir renk açıcı işlevi yükler.  Ten rengini açmak için de kullanılabilecek olan limon aynı zamanda doğal yollarla saç rengini açmayı da sağlar. Eşit oranlarda limon suyu ve su karıştırılır. Saçlara uygulanmasını kolaylaştırmak için elde edilen karışım sprey şişeye doldurulur.  Spreyle saçlara püskürtülen limon suyu karışımı saç diplerine uygulanmamalıdır. Asitli özelliğinden dolayı saç diplerini tahriş edebileceği göz önüne alınarak sadece saç boylarına uygulanması yeterlidir. Limon suyu saçlara püskürtüldükten sonra yaklaşık 30 dakika boyunca güneşte saçlar kurutulmalıdır.  Sonrasında saçlar ve saç dipleri iyice yıkanarak durulanmalıdır.

Papatya Çayı

Saç rengini açmak için en sık başvurulan yöntemlerden birisi de papatyadır. Aktarlardan alınabilecek kurutulmuş papatyalar ya da kaliteli markalar tarafından üretilmiş olan hazır papatya çayları ile saç rengini açmak için doğal çözümler üretmek mümkün.  1 su bardağına bir avuç ölçüsünde ya da bir demlik içinde 4-5 adet poşet çay demlenir. Saçlara uygulanmadan önce demlenen çaydan papatyalar süzülür. Soğuduktan sonra saça uygulanmalıdır. Saçların genelinin rengi açılmak isteniyorsa, duşta saçları papatya çayı ile yıkamak en etkili işlemdir. Saçlara papatya çayı karışımı uygulandıktan sonra yine limon karışımında olduğu gibi 30 dakika boyunca güneşte kuruması beklenir. Ardından ılık veya soğuk suyla duş alarak saçlar temizlenir.

Bal ve Zeytinyağı Karışımı

Zeytinyağı saçların beslenmesi ve parlaklığı için kullanılır. Bal da tıpkı limon ve papatya gibi doğal saç rengi açıcılarındandır. Bu karışım sayesinde saçlar hem istendiği gibi bal sayesinde renk alacak hem de zeytinyağının içerisindeki mineraller ile beslenerek parlak görünüme kavuşacaktır.  Karışım hazırlanırken yarı yarıya ölçüler kullanılmalıdır. Bir su bardağının çeyreği zeytinyağı, kalan çeyreği ise bal ile doldurulur. Bal ve zeytinyağının doğal ve katkısız olması uygulanacak olan saç rengi açma kürünün başarısını artıracaktır. Yarım bardağı eşit miktarlarda dolduran zeytinyağı ve bal iyice karıştırılır. Parmakların ucuyla saçlara yukarıdan aşağıya doğru yedirilir. Sonrasında saçlar toplanır ve saç bonesi ya da streç film ile muhafaza edilerek 30 dakika boyunca kuruması beklenir. Yarım saat sonunda saçlar bol şampuan ile yıkanır.

Saç rengi açmak için yukarıda bahsedilen üç yöntem de işe yaramaktadır. Saçların yıpranmaması için uygulayacak saç rengi açma kürünü 2 ya da 3 günlük periyotlara bölmek tavsiye edilir. İlk iki hafta gözle görülür olan değişmeler fark edilecek üçüncü hafta ise amaçlanan renge ulaşılacaktır.

 

bildiriyo.com

0
0
0
Yorum Yaz
"> Яндекс.Метрика