'Parmak basanla 3 üniversite bitirenin oyu aynı mı?'

'Parmak basanla 3 üniversite bitirenin oyu aynı mı?'

2016-06-20 12:43:00
Parmak basanla 3 üniversite bitirenin oyu aynı mı? |  görsel 1
Erol Evgin isyan etti: 'Parmak basanla 3 üniversite bitirenin oyu aynı mı?' 2008 yılında 'Dağdaki çobanla benim oyum aynı mı?' diyerek programda Müjde Ar'la tartışma yaşayan Aysun Kayacı'nın söylediği bu sözün ardından yıllar sonra Erol Evgin'de farklı bir sözle yönetilen sistemi eleştirdi. Evgin ise 'Parmak basanla 3 üniversite bitirenin oyu aynı mı?' diyerek isyan bayrağını çekti.
 
Erol Evgin gazeteci Balçiçek İlter'e konuştu. 'Okuma yazma bilmeyen, oyuna parmak basan bir kardeşimizle, ablamızla, annemizle 3 üniversite bitirmiş birinin birer oy hakkı olması adaletli mi geliyor size sorarım. Hiç hakça değil' diyerek mevcut hükümetin oy sistemini eleştirdi.
İşte sanatçı Evgin'in açıklamaları:
-
-Haber bülteni izlemiyorsunuz yani?
Beni izlemiyorsunuz. İzlememek lazım aslında ama olmuyor tabii, sizi izliyorum. Bu ülkede demokrasinin en iyi çözüm olduğu konusunda şüphelerim var.
-
-Ne olmalı peki?
Daha iyisi yok maalesef, bulunamadı ama... Galiba eğitimli ülkeler için iyi bir çözüm demokrasi. Bize fazla geliyor. Bir manken kızımız "Dağdaki çoban ile benim oyum bir mi?" olacak demişti hatırlarsanız... Hoş değil o tanım ama şunu düşünüyorum; Okuma yazma bilmeyen, oyuna parmak basan bir kardeşimizle, ablamızla, annemizle 3 üniversite bitirmiş birinin birer oy hakkı olması adaletli mi geliyor size sorarım. Hiç hakça değil.
-
-Hak tam da bu değil mi? Eşitlik?
Bana adaletli gelmiyor bu durum. Herkes seçebilmeli tabii. O parmak basan ablamız muhtarını seçsin, biraz daha iyi eğitim alanı belediye başkanını seçsin.
-
-Çok seçkinci bir tavır değil mi bu?
Eşitlik nerede kaldı? Neyin eşitliği? Öbür tarafta eşitlik oluyor mu? Hakça bir durum mu? Bu ülkede eğitim açısından eşitlik var mı? İnsanlara aynı imkânları sunabiliyor muyuz? Bakın kadınların gücüne... Siyasetçiler bunun önemini kavrasalar, siyasetin merkezine oturtsalar müthiş başarılar kazanacaklar. Ama yapmıyorlar. Neden? İktidarları, güçleri ellerinden gider diye yapmıyorlar. Cehaletin korktuğu kadındır. Kadın öğrenirse çocuğu da öğrenir. O yüzden kadınları cahil bırakmak birilerinin işine geliyor. Eğitimde eşit fırsat yaratmazsanız eşitlik nerede kaldı? Önce herkesi eğitelim sonra "demokratız" diye ortaya çıkalım.
-
Aysun Kayacı da 2008 yılında katıldığı bir televizyon programında 'Benim oyumla çobanın oyu aynı mı?' diye konuşmuş ve tartışmaları alevlendirmişti.
 
mynet

0
0
0
Yorum Yaz
"> Яндекс.Метрика