Neden kadınlar daha dayanıklı?

Neden kadınlar daha dayanıklı?

2013-07-10 10:57:00
Neden kadınlar daha dayanıklı? |  görsel 1

Kadınların strese karşı daha dayanıklı olduğu belirtildi. Uzmanlara göre östrojen beyinin üzerindeki negatif etkiyi blokluyor.

 
Yıllarca birçok görevi aynı anda yapma becerisi gösteren kadınların stresin üstesinden erkeklere göre daha başarılı şekilde geldiği biliniyor. Şimdi uzmanlar bunun neden kaynaklandığını da buldu. Bilim insanlarına göre östrojenin koruyucu etkisi bunu başarıyor.

Araştırmaya öncülük eden  Buffalo Üniversitesi'nden Dr. Zhen Yan "Daha önceki araştırmalarımızda dişi farelerin kronik strese karşı daha esnek olduğunu bulduk. Şimdi bunun nedenini araştırdık. Stresin cinsiyete dair etkilerinin altında yatan mekanizmayı inceledik" dedi. 

Önceki araştırmada genç erkek farelerin beyinlerinin bir ölümüne tekrarlanan stres verildiğinde zarara uğradığı görülmüştü. Ama son yapılan araştırmada dişi farelerde bozulmamış olarak kaldığı görüldü. Erkek farelere östrojen enjekte edildiğinde baskının etkisine karşı korunduğu izlendi. Dr. Yan "Dişilerin beyninden östrojen salınımı bloke edildiğinde stresin zarar verdiğini gördük. Erkeklerdee ösrojen salınımı aktif hale geldiğinde stresin zararlı etkisinin bloke edildiğini belirledik. Bu da östrojenin strese karşı koruyucu etkisinin olduğunu gösteriyor" dedi. 

Molecular Psychiatry dergisinde yayımlanan araştırmayı değerlendiren Dr. Yan bu çalışmanın erkeklerde strese bağlı sorunların tedavisinde izlenecek yollar konusunda ipuçları verdiğini söyledi.
 
 (GAZETEPORT)

0
0
0
Yorum Yaz
"> Яндекс.Метрика