NASA, cuma günü dev bir 'asteroit'in Dünya'nın çok yakınından ge

NASA, cuma günü dev bir 'asteroit'in Dünya'nın çok yakınından ge

2015-03-27 01:35:00
NASA, cuma günü dev bir asteroitin Dünyanın çok yakınından ge |  görsel 1
NASA, cuma günü bin metre genişliğinde ve saatte 37 bin km hızla ilerleyen dev bir 'asteroit'in Dünya'nın çok yakınından geçeceğini açıkladı.

NASA'nın açıklamasına göre; 13 milyon TNT patlayıcı gücündeki 2014-YB35 adlı asteoit, Dünya'nın, astronomik ölçülerle küçük bir mesafe olarak kabul edilen, 4.5 milyon km uzağından geçecek. 

Ufak meteorların Dünya'nın yakınından geçmesi sıra dışı bir durum olmasa da bu boyutta bir asteroidin Dünya'ya çarpmasının deprem, tsunami ya da iklim değişikliği gibi etkilere yol açabileceği vurgulanıyor. 

YB35 ölçülerindeki asteroit'lerin yaklaşık 5 bin yılda bir Dünya'ya bu denli yaklaştığı açıklandı. Uzmanlar, YB35 'in büyük bir ülkeyi yok edecek bir güce sahip olduğunu belirtiyor. 

İngiltere'deki Buckinghamshire Üniversitesi'nin Astronomi Bölümü'nden Bill Napier, Express'e yaptığı açıklamada, "Bir kuyruklu yıldızın ya da zarar verebilecek bir asteroidin dünyaya çarpma riski çok yüksek. YB35 gibi bir şeyin neden olabileceği küresel tahribatın boyutunu inceliyoruz. Gezegenin devamı için risk teşkil eden bir şey" dedi.  

 
 
HURRİYET

 

 

0
0
0
Yorum Yaz
"> Яндекс.Метрика