Kadınların tüketmesi gereken 9 gıda

Kadınların tüketmesi gereken 9 gıda

2015-03-26 21:08:00
Kadınların tüketmesi gereken 9 gıda |  görsel 1

Yaşı kaç olursa olsun kadınların mutlaka tüketmesi gereken bazı gıdalar vardır. Tükettiğimiz gıdalar ile sağlıklı kalmak arasındaki güçlü bağı hepimiz bilsek de iş uygulamaya gelince başarılı olamıyoruz.

 
Doğru seçilen gıdalar ile hem sağlıklı hem fit hem de genç kalmanın mümkün olduğunu söyleyen Diyetisyen Nilay Keçeci, sofralardan eksik edilmemesi gereken 9 süper gıda önerisinde bulundu ve bunların faydalarını anlattı.
 
 
BROKOLİ: Özellikle cilt sağlığı üzerinde olumlu etkisi olan brokoli, antioksidan özelliği ile cilt yenilenmesini hızlandırır ve yaşlanmayı geciktirir. Cildimizi esnek tutar, morarma ve çürümenin önüne geçer, kansere karşı korur. Akne oluşumunu önler, cilt kuruluğunu azaltır. Bunun yanında mide ve bağırsak sistemimizin düzenlenmesinde de olumlu etkileri vardır.
 
HAVUÇ: A vitamini içeriği de yüksek olarak bilinen havuç, hem sinir sistemi hem göz hem de cildimiz için oldukça önemli bir gıdadır. Cilde parlaklık verir, nem kazanmasını sağlar ve yenilenmesine yardımcı olur. Kabızlığa iyi gelir, kalp dostudur ve iltihabik hastalıklarda etkilidir.
 
 
 
KİVİ: Kivi hem vücudu mutluluk veren seratonin hormonunun salgılanmasına yardımcı olur hem de cildi güzelleştirir ve besler. Kolestrerol düşürücü ve tansiyon düşürücü etkileri bulunmaktadır. C vitamini içeriği yüksek olan kivinin içeriği hücre DNA’sını korur, kan şekeri regülasyonuna yardımcıdır.
 
DÜŞÜK YAĞLI YOĞURT: Yoğurtta bulunan faydalı bakteriler barsakları ve sindirim sistemini düzenliyor, rahatlama sağlıyor. Bunun yanında kadınlarda mide ülseri ve vajina enfeksiyonu risklerini azaltıyor. Henüz kanıtlanmamış olmakla birlikte, haftada üç ila beş kez tüketilen az yağlı yoğurdun kadınlarda göğüs kanseri riskini azalttığı yolunda görüşler var.
 
YAĞLI BALIKLAR: Balıkların en faydalı yeri olan omega-3 yağ asitlerini haftada iki üç kez yiyerek almak mümkün. Somon, sardalye vb. gibi balık çeşitleri, hücre zarını güçlendirdikleri gibi kalp hastalığı, hipertansiyon, depresyon, eklem ağrısı gibi rahatsızlıklara karşı korunmaya katkıda bulunuyorlar.
 
 
FASULYE: Protein ve lif açısından son derece zengin olan fasulyeyi haftada üç dört kez tüketmekte fayda var. Fasulye kalp krizi ve göğüs kanseri riskini azaltmakla kalmıyor, kadınlık hormonlarının dengeli ve istikrarlı olmasına da katkıda bulunuyor.
 
Uluslararası kanser araştırmalarına yer veren International Journal of Cancer adlı bilimsel makale dergisi araştırmacıların fasulye türlerinin ve mercimeğin göğüs kanserini önleyici etkileri olabileceğine dair bazı çalışmalar bulunduğunu duyuruyor.
 
 
 
TÜM KIRMIZILAR: Kadınların domates, kan portakalı ve karpuz gibi likopen zengini gıdaları haftada üç - beş kez tüketmeleri tavsiye ediliyor. Güçlü bir antioksidan olan likopenin erkeklerde prostat kanseri riskini azalttığı gibi kadınlarda da meme kanseri riskini azalttığını ortaya koyan yeni araştırmalar var.
 
 
AZ YAĞLI SÜT VEYA PORTAKAL SUYU: Kadınların günde belirli miktarlarda D vitaminine ihtiyacı bulunuyor. Kalsiyumun kemiklere faydalı olabilmesi için barsaklardan emilmesi gerekiyor.
 
 
D vitamini alımı kadınlarda kalsiyum kaybı nedeniyle kemik kırılmalarına kadar olumsuz sonuçlara yol açabilen osteoporozun yanı sıra şeker hastalığı, multipl skleroz (MS), göğüs, kolon ve yumurtalık kanseri risklerini de azaltıyor.
 
Kaliforniya Üniversitesi’nde yapılan araştırmalar D vitaminin barsak ve yumurtalık kanserini önleme potansiyeli olduğunu ortaya koydu.
 
ÇİLEK VE BÖĞÜRTLEN: Çilek, böğürtlen, kızılcık ve ahududu gibi meyveler aynı şarapta olduğu gibi anti kanserojen özelliklere sahip ve hücre onarıcı olduğu bilinen antokyan maddesini içerirler.
 
Antokyanlar meme, mide ve bağırsak kanseri risklerini azaltan önemli antioksidanlar arasındadır. C vitamini ve folik asit açısından çok zengin olan bu meyveler, cildin yaşlanmaya karşı korunmasına da katkıda bulunuyorlar.
 
 
sözcü
 
 
 
 
 
 

0
0
0
Yorum Yaz
"> Яндекс.Метрика