Gençler Yurtdışında Eğitime Neden Yöneliyor?

Gençler Yurtdışında Eğitime Neden Yöneliyor?

2015-03-31 01:05:00
Gençler Yurtdışında Eğitime Neden Yöneliyor? |  görsel 1
Türkiye'nin beyin gücü yurtdışında eğitime yılda 1,5 milyar dolar harcıyor.Gençler yurtdışında eğitime neden yöneliyor?
 
Türkiye'nin beyin gücü yurtdışında eğitime yılda 1.5 milyar dolar harcıyor.
 
Dünya genelinde yurtdışı eğitime harcanan bütçe ise yıllık : 100 milyar dolar
 
Yurtdışında eğitim gören öğrenci sayısı dünya çapında her geçen gün artıyor... Öğrenci sayısının artması ile öğrencilerin dünya ekonomisine sağladıkları katkı yükseliyor.
 
2011 OECD raporlarına göre dünya genelinde 4,3 milyon öğrenci kendi ülkesi dışında bir ülkede eğitim görüyor. 1990’larda yurtdışında eğitim gören öğrenci sayısı 1,3 milyonken bu rakamın 2025 yılında 8 milyona çıkması bekleniyor. 2011 verilerine göre hali hazırda 4,3 milyon öğrenci dünya ekonomisine 100 Milyar Dolar katkıda bulunuyor. Türkiye’nin bu noktadaki payı 1.5 Milyar Dolar. Hızlı büyümesini sürdüren yurtdışı eğitim sektörünün önümüzdeki yıllarda devletlerin önemli gelir kaynakları arasındaki yerini alacağı öngörülüyor.
 
GENÇLER YURTDIŞINDA EĞİTİME NEDEN YÖNELİYOR?
 
Türkiye’de olduğu gibi dünya çapında da; milyonlarca aday arasından sıyrılarak iş bulmak gün geçtikçe zorlaşıyor. Mezun olduktan sonra iş başvurularını yapan öğrenciler, CV’leriyle işverenlerini etkileyebilmek adına eğitimlerine daha fazla önem veriyor. Yurtdışında bir üniversiteden mezun olmak, yüksek lisans yapmak, artı yabancı diller ve yurtdışında staj iş başvurusu yapanların bir adım öne çıkmasını sağlıyor. Bu sebeple dünya çapında milyonlarca öğrenci ülkelerinden ayrılarak farklı ülkelerin eğitim kurumlarında eğitimlerine devam ediyor.
 
Bu yıl 27.si gerçekleştirilecek IEFT Yurtdışı Eğitim Fuarı  Genel Müdürü Deniz Akar : "Türkiye’den her yıl 100 bin civarında öğrencinin eğitim amaçlı yurtdışına çıktığını belirterek, şu bilgileri verdi: “Yurt dışına en çok öğrenci gönderen 15 ülkeden birisi Türkiye. Türk öğrencilerin en çok ilgi gösterdiği Amerika, İngiltere, Almanya gibi ülkelerin yanı sıra İsveç, Hollanda, Çin, Malezya, Macaristan, Rusya ve Polonya gibi ülkelere de eğitim ücretlerinin ekonomik olması nedeniyle ilgi artıyor. Amerika’ya yılda 12 bin civarında lisans ve yüksek lisans öğrencisi giderken, en az bir o kadar da dil okullarına ve diğer programlara katılıyor. İngiltere’de yılda 30 bin civarında öğrencimiz lisans, yüksek lisans ve özellikle dil eğitimi yapıyor. Almanya’da her yıl 10 binin üzerinde öğrencimiz kayıt yaptırıyor. Rusya ve Çin gibi ülkelerde ise yıllık öğrenci sayımız henüz 1000’ler civarında fakat bu ülkelere gelişen bir ilgi söz konusu. Belirtmiş olduğum nedenlerden dolayı, 2014’de toplam sayının 100 bini çok aşması beklenmektedir.” şeklinde açıklama yaptı.
 
31 Mart–10 Nisan tarihleri arasında 6 merkezde düzenlenecek olan “27. IEFT Yurtdışı Eğitim Fuarları”na 25 ülkeden 200’e yakın üniversite ve kolejin katılıyor. Gençleri, öğrencileri ve ailelerini yurtdışındaki eğitim kurumlarıyla buluşturan, bu kurumların sunduğu burs ve benzeri imkanları ziyaretçilere tanıtan IEFT Fuarları,Ankara, İzmir, İstanbul (Avrupa Yakası), İstanbul (Anadolu Yakası), Eskişehir ve Adana’da düzenlenecek.
 
Siz de bu fuarlara katılarak yurtdışı eğitim seçeneklerini inceleyebilir ve yurtdışında okuyacak 10 bin kişiden biri olabilirsiniz. Ayrıca fuarlara katılımcılara özel armağanlar verilecek. Fuarı ziyaret edenler arasından 25 kişi ücretsiz İngilizce Dil Kursu, bin kişi ise ücretsiz on-line İngilizce Dil Kursu kazanacak. Ayrıca fuar katılımcıları fuarın İstanbul ayağında ücretsiz olarak Toefl Ibt seviye tespit sınavına girebilecek. 
 
Fuarlara katılmak için online davetiye www.ieft.com.tr adresinden alınabilir.
 
27. IEFT Fuar Yer ve Tarihleri
 
- 31 Mart Ankara - Sheraton Otel  / 13:00  - 19:00
- 2 Nisan İzmir - Hilton Otel / 13-00 - 19:00
- 4-5 Nisan İstanbul Kongre Merkezi Harbiye (ICC) / 12-00 - 18:00
- 6 Nisan İstanbul Kozyatağı Hilton Otel / 13-00 - 19:00
- 8 Nisan Adana Hilton Otel / 13-00 - 17:00
- 10 Nisan Eskişehir / 13-00 - 17:00
 
MİLLİYET
 

0
0
0
Yorum Yaz
"> Яндекс.Метрика