Bu dünyadan bir Erol Büyükburç geçti

Bu dünyadan bir Erol Büyükburç geçti

2015-03-13 00:42:00
Bu dünyadan bir Erol Büyükburç geçti |  görsel 1

22 Mart 1936 da Adana’da dünyaya geldi. Eğitimine babası Sufi Beyin bir Fransız şirketinde çalışmasından dolayı bulunduğu Halep’te Frere Maris'te başladı, daha sonra Adana Kemal Paşa İlkokulu’na devam etti. İstanbul’da Fatih Gelenbevi Ortaokulu’nu ve 1951 yılında başladığı Ticaret Lisesi’ni bitirdi. Ardından İstanbul Belediyesi Konservatuvarı'na devam ederkenAlis Rosental’dan şan dersleri aldı.

 

İstanbul Üniversitesi İktisadi Ticari İlimler Akademisi Yüksek ticaretin üçüncü sınıfından ayrıldı. Daha lise yıllarında İstanbul’da kurduğu ilk grubuyla (Şevket Uğurluel, akordeon; Kanat Gür, gitar; Salim Ağırbaş, davul; Metin Ersoy ve Erol Büyükburç, solist) Florya Plajı'nda müzik yaptı.

 

Bu dünyadan bir Erol Büyükburç geçti
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Müzik çalışmalarına daha lise öğrencisi iken İsmet Sıral Orkestrası eşliğinde solisti olarak Caddebostan Gazinosu’nda sahneye çıkarak başladı. Bu orkestrada kalmasını sağlayan şarkı Frankie Laine yorumuyla popüler olan Jezabel adlı şarkıdır. Yedek subaylığını Urfa’da yaparken orduevinde müzik ve sahne çalışmalarına devam etti. Urfa Orduevi’nde şarkı söylerken Leyla Sayar’la tanıştı.

 

Askerlik dönüşünde Leyla Sayar’ın desteği ile İstanbul’un kulüp çevrelerinde ismini duyurmaya başladı. Kendi adına kurduğu ilk orkestrası Erol Büyükburç Vokal Grubu ile Four Lads, Platters tarzı vokal müziğinin ve doo-wop’ın Türkiye’deki öncü uygulayıcısı oldu.

Müzik hayatına 1961’de "Little Lucy" adlı bestesini plak yaparak başladı. Bu şarkıyı “Kiss Me”“Lover’s Wish”,“Memories” adlı besteler takip etti. Bu dönemde yanında Rüştü Kurtuluş, Nüceyim Fener, Kadri Ünalan, Nejat Alpay, Altan İrtel’den oluşan bir kadro bulunuyordu.

 

1962 yılında Kadri Ünalan’ın Başar Tamer ve Gönül Turgut solistliğinde kendi orkestrasını kurması üzerine Erol Büyükburç’un Şerif Yüzbaşıoğlu orkestrası ile Hilton gibi lüks mekanlarda çalıştığı bir başka dönem başladı.

 


Bu dünyadan bir Erol Büyükburç geçti
 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

1964 yılında Erol Büyükburç Şerif Yüzbaşıoğlu’ndan ayrıldı ve yeni bir grup kurdu. Piyanoda Necdet Karar, basta Çarli, elektro gitarda Cüret Işıközlü’nün bulunduğu bir kadro ile çalıştı. Aynı yıl Belgrad’da yapılan Balkan Melodileri Festivali’nde Milli Orkestra ile sahne aldıktan sonra orkestrası yepyeni bir şekil aldı.

 

Orkestranın yeni biçiminde Erol Büyükburç dışındaki diğer solist 1939 doğumlu Ayferi, piyanist 1929 doğumlu Altan İrtel, baterist 1936 doğumlu Çetin Çalışır ve basçı 1937 doğumlu Işık Tapan ve gitarist 1940 doğumlu Yurdaer Doğulu’ydu. Yeni orkestrasıyla Erol Büyükburç, folk düzenlemelerini ve kendi bestelerini öne çıkararak ikinci çıkışın başlangıcını yapıyordu.

 

2 Eylül 1964 yılında düzenlenen 1.Balkan Festivali’nde ilk kez ülkemizden bir milli orkestra oluşturuldu. Bu orkestrada piyanoda Selim Özer (aynı adlı orkestradan), tenor saksta Erol Erginer (Kanat Gür’den), gitarda Yurdaer Doğulu (Erol Büyükburç’un orkestrasından), basta Alper Feyman (aynı adlı orkestradan) ve bateride Vasfi Uçaroğlu (Müfit Kiper, Hisar 6’dan) gibi ülkenin yetenekli müzisyenleri yer alıyordu. Yarışmanın solistleri ise Erol Büyükburç, Tülay German ve Tanju Okan’dı.

 

EN İYİ ŞARKICI SEÇİLDİ

 

Büyükburç’un repertuvarı Kara Tren, Kapı Önünde Durdum, Kara Kaş Gözlerin Elmas,Tamo Tamero veLittle Lucy’den oluşuyordu. Bu yarışmada en iyi şarkıcı seçilen Büyükburç, 1965 yılında yeniden Boğaziçi Müzik Festivalinde “en iyi şarkıcı” ve “en iyi orkestra” ödüllerini kazandı. Bu yarışmada “Altın Tasta Üzüm Var” adlı bir kantonu popüler batı müziğiyle yeniden yorumluyarak seslendirdi.

1966 yılı aynı zamanda Erol Büyükburç‘un için tutarlı sürdürmeye çalıştığı bir dönemdi. 1968 yılında “Altın Şarkılar”, 1969 yılında ise “Yasemin” albümlerini çıkardı. Kırık Kalp, Yasemin, Gözlerime İyice Bak, Gel Gir Koluma gibi popüler müziğimizin ilk hit şarkılarını Ümit Eroğlu, Yurdaer Doğulu ve Şerif Yüzbaşıoğlu düzenlemeleriyle seslendirdi.

 

Müzik piyasasında henüz yeni olan Çiğdem Talu ile 1973 sonlarına doğru iş birliği yaptı. Büyükburç ile Talu’nun ortaklığı yalnızca iki 45’lik plak boyunca devam etti.

 

1992 yılına kadar futbol takımı şarkıları, illere yönelik şarkılar, çocuk şarkıları, belli vakıflara yönelik hazırlanmış marşlar, kendi hazırladığı kukla karakterleri ve kukla oyunları için hazırladığı şarkıların ağırlıklı olduğu bir üretim sürecine girdi.

 

1990-2007 arasındaki süreçte Erol Büyükburç, TRT için tango emisyonları yaptı, yabancı şarkılara Türkçe söz yazıp seslendirdi ve turistik programlar yaptı.

 

33 film, 20 fotoroman, 6 taş plak, 5 long play, 75 tane 45’lik, 9 kaset, 200’e yakın ödül, 1800 beste yapıp sayısız gazino çalışması yanı sıra bir o kadar da turneye katıldı.

 

İlk albümü Sevgi Çiçekleri 1975 yılında müzik marketlerde yerini aldı. 1981 yılnda ise, yeni albümüSen Varsın’ı çıkarttı. Bu albümündeki Sevemem şarkısı ile ün kazandı.

 

YILLARCA KABUL ETMEDİĞİ KIZI TRAFİK KAZASINDA ÖLDÜ

 

Erol Büyükburç`un iddiaları her seferinde yalanlasa da senelerce sekreterliğini yapan Türkan Türker Hanım'dan dünyaya gelen iki kızı Ajlan ve Jeyan'ı nüfusuna geçirmek zorunda kaldı. Yıllar sonra çocukları Büyükburç soyadını aldı. 22 Temmuz 1999’da kızı Ajlan Büyükburç,  trafik kazasında hayatını kaybetti.

 

Yaratıcı, yenilikçi ve çok yönlü olan Erol Büyükburç, Türk pop müziğine getirdiği yeniliklerle hep anılacak.

 

posta

 

 

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 

0
0
0
Yorum Yaz
"> Яндекс.Метрика