Boşanmanın en büyük 12 nedeni

Boşanmanın en büyük 12 nedeni

2016-06-20 13:05:00
Boşanmanın en büyük 12 nedeni |  görsel 1

Maddi problemler, erken yaşta yapılan evlilikler, ihanet... Boşanmanın en sık duyulan nedenlerden yalnızca birkaçı. Psikolog Çisem Doğanlaroğlu, çiftleri boşanmaya sürükleyen 10 nedeni anlatıyor.

bosanma2

Maddi problemler

 Eşlerin birlikte aşamadığı maddi problemler zamanla huzur ve sevgi ortamının bozulmasına neden oluyor. Ödenemeyen borçlar maddi problem olabileceği gibi fazla tüketim de boşanma nedeni.

bosanma3

İhanet

Eşlerden birinin diğerine ihaneti telafisi mümkün olmayan bir hata olarak ilişkinin tarihine geçiyor ve boşanma kararı için gerekli zemini hazırlıyor.

bosanma4

Yalan

Yalan söyleyen eş yüzünden ilişkinin temeli sarsılıyor ve ilişkide paranoyalar ve güvensizlikler baş gösteriyor. Dürüst ve açık sözlü olmak kısa süreliğine problemlere sebep olsa da yalan söylemenin geriye dönük telafisi zordur.

bosanma5

 Cinsel problemler

Eşlerden birinin cinsel ilgisizliği, eşinin cinsel ihtiyaçlarını karşılayamaması, gerekli tedaviyi reddetmesi evliliği boşanmaya kadar götürebiliyor.

bosanma6

Çocuk sahibi olamama

Çocuk sahibi olmanın evliliğin ön koşulu haline gelmesi, tıbbi tedavileri araştırmadan yaşanılan yetersizlik duygusu boşanma sebepleri arasında gösterilebilir.

bosanma7

 Genç yaşta yapılan evlilikler

Evlilik kriterlerinin ve kişilik yapılarının oluşmadığı genç yaşlarda yapılan evlilikler yıllar sonra pişmanlık sebebi olabiliyor. Unutulmamalıdır ki reşit olmak evlilik kararı almak için yeterli değildir.

bosanma8

 Şiddet

Duygusal ve fiziksel şiddetin varlığı evliliğin bitmesi için yeterli bir sebep. Şiddete maruz kalan bireyin yakınları evliliğin bitirilmesi konusunda gerekli desteği vermeliler.

bosanma9

 Yoğun iş temposu

Yoğun iş temposu nedeniyle birbirine nitelikli zaman ayıramayan çiftler boşanmayı tercih edebiliyor.

bosanma10

 Kültürel faktörler

Farklı kültürel yapıda büyümüş iki insan, evliliklerini sürdüremeyebiliyor. Beslenme alışkanlıklarından aile içi bireylerle kurulan iletişim şekline kadar kültürel her öğe evliliğe renk katabileceği gibi evliliği kabusa da çevirebilir.

bosanma11

Çevre baskısı

Eşlerin sosyal çevresinin evliliğe bakış açıları, evlilik deneyimleri, abartılı mutluluk gösterileri, olumsuz yorumları bazı evlilikleri bitirme noktasına kadar getirebiliyor.

iliski cift8

Ruhsal problemler

Patolojik boyutta değerlendirilebilecek ruhsal problemler (Alkol-madde bağımlılığı, yatılı tedavi gerektirecek akıl hastalıkları) boşanma sebeplerinden biri.

iliski cift12

 Sorumsuzluk

Eşlerden birinin sorumsuz, keyfi, bencil şekilde nitelendirilebilecek davranışları (çocukların okul sorumluluğunun tek bir kişiye yüklenmesi, evde iş bölümünün olmaması) boşanma öncesi depremlere sebep oluyor.

 

mynet

0
0
0
Yorum Yaz
"> Яндекс.Метрика