4 Kasım 2016 Türkiye’de gündem toz duman…

4 Kasım 2016 Türkiye’de gündem toz duman…

2016-11-04 12:37:00
4 Kasım 2016 Türkiye’de gündem toz duman… |  görsel 1

Türkiye bugün tarihi günlerinden birisini daha yaşıyor. Cumhuriyet tarihinde ilk defa darbe dönemleri dışında Meclis'te grubu bulunan bir siyasi partinin genel başkanı ve milletvekilleri gözaltına alındı. Türkiye daha bu haberi 'duyamadan' bu kez Diyarbakır'dan gelen terör saldırısı ile sarsıldı. Tüm bu gelişmelere internetteki kesintiler de eklenince ülke yeni güne kabus gibi uyandı. Siyasiler ardı ardına gelen açıklamalara, Diyarbakır adliyesinden gelen son dakika haberleri de eklenince doların tansiyonu fırladı. İşte saat saat, daha yarısını geride bıraktığımız Türkiye'deki 4 Kasım 2016'nın özeti...

 
SAAT 01:00 – HDP’YE OPERASYON

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığ'nın yürüttüğü terör soruşturması kapsamında Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'ne bağlı ekipler, saat 01.00 sıralarında HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ı gözaltına almak üzere merkez Kayapınar İlçesi'ndeki konutuna geldi. Demirtaş, ellerinde gözaltı kararı bulunan polislere uzun süre kapıyı açmadı. Bu sırada Demirtaş'ın avukatları ile HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Meral Danış Beştaş ve Muş milletvekili Ahmet Yıldırım ile birçok partili de konuta geldi. Uzun süre Demirtaş'ın kapıyı açmaması üzerine iddiaya göre TEM ekipleri içeri girerek Demirtaş'a gözaltı işlemi uyguladı.

SAAT 01:30 DEMİRTAŞ TWEET ATTI

Demirtaş saat 01:30’da attığı tweet’de evinin kapısında polislerin olduğunu ve zorla gözaltına alma kararının bulunduğunu yazdı.

İLGİLİ HABERİdris Baluken'den polise tepkiİdris Baluken’den polise tepki

SAAT 01:45 OPERASYON GENİŞLEDİ

Türkiye Demirtaş’ın attığı tweete konuşunken operasyon ile ilgili detaylar da gelmeye başladı. Saatler 01:45’i gösterdiğinde haber ajansları operasyonun Demirtaş ile sınırlı olmadığını toplam 15 HDP’li vekil için işlem yapıldığını duyurdu.

İŞTE HAKKINDA İŞLEM YAPILAN 15 HDP’Lİ VEKİL
Eşbaşkan Selahattin Demirtaş, Eşbaşkan Figen Yüksekdağ, Ferhat Encü, Leyla Birlik, Selma Irmak, Abdullah Zeydan, İdris Baluken, Sırrı Süreyya Önder, Ziya Pir, Gülser Yıldırım ,Nursel Aydoğan, İmam Taşçıer, Faysal Sarıyıldız, Tuğba Hezer Öztürk, Nihat Akdoğan.

 

SAAT 02:00 YÜKSEKDAĞ’IN EVİNDE DE ARAMA

Güvenlik güçlerinin gerçekleştirdiği terör operasyonu kapsamında HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş’ın yanı sıra Figen Yüksekdağ’ın evinde de arama yapıldığı duyuruldu.

SAAT 03:00 EŞBAŞKANLAR GÖZALTINA ALINDI

HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ile Figen Yüksekdağ ve 4 vekilinin Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nca 6-8 Ekim 2014 tarihleri arasında yaşanan olaylarla ilgili yürütülen soruşturma kapsamında gözaltanı alındıkları açıklandı.

SAAT 08:00 BAĞLAR’DA PATLAMA

Diyarbakır’ın Bağlar ilçesinde büyük bir patlama meydana geldi.

SAAT 08:30 DEMİRTAŞ ADLİYEDE

Saatler 08:30’u gösterdiğinde HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, avukatı ile birlikte adliyeye çıkarıldı.

SAAT 09:00  YÜKSEKDAĞ VE ÖNDER DİYARBAKIR’DA

Haklarında çıkartılan gözaltı kararı üzerine Ankara’da gözaltına alınan HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ ve HDP Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Diyarbakır’a getirildi.

Gözaltı listesi sabah saatlerinde netleşti.
 

Gözaltı listesi sabah saatlerinde netleşti.

SAAT 09:00 HDP MERKEZİNDE YOĞUN GÜVENLİK ÖNLEMLERİ

Ankara’da bulunan HDP Genel Merkezi etrafında polis geniş güvenlik önlemi aldı. Cadde yaya ve araç trafiğine kapatıldı.

SAAT 09:15 BAĞLAR’A YAYIN YASAĞI

Diyarbakır Bağlar’daki terör saldırısına mahkeme tarafından yayın yasağı getirildi.

SAAT 09:30 DÜNYA FLAŞ GELİŞME OLARAK DUYURDU

Saat farkından dolayı, yeni güne bizden 120 dakika geç başlayan Avrupa’dan Türkiye’deki operasyonla ilgili tepkiler gelmeye başladı.

SAAT 09:45 ADALET BAKANI KONUŞTU

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ Ankara’da gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. HDP operasyonu ile ilgili konuşan Bozdağ “hukuka uygun” dedi. Bağlar’daki saldırı ile ilgili de konuyan Bakan Bozdağ “Şehit olan polis ve vatandaşlarımız var” dedi.

SAAT 09:52 İNTERNET ERİŞİMİ GİTTİ

Yurt genelinde 09:52 sıralarında internet kesintisi yaşandı. Sunucuların yanı sıra mobil cihazlardan da saat 10:07’ye kadar internete erişim sağlanamadı.

SAAT 10:00 KILIÇDAROĞLU AÇIKLAMA YAPTI

İzmir’de konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu operasyonla ilgili “Demokrasiyi besleyen adalettir. Demokrasinin olmadığı yerde adalet olmaz. Bana öngörülen işlem benim açımdan haksızsa bir başkasına yapılanı da haksız görmeliyiz. Eğer bunu yapamazsak, söylemleri hukuk, demokrasi üzerine inşa etmezken bu ülkeye barışı ve huzuru getiremeyiz. Devlet kin ile yönetemezsiniz, intikam, öç alma duygusu ile yönetemezsiniz. Türkiye iyi yönetilmiyor. Freni kopmuş kamyon gibi yokuş aşağı gidiyoruz, nereye gittiğimi, ne olacağımız kimse biliyor. Bu anlayış Türkiye'nin uluslararası saygınlığına da darbe vuran anlaşmadır. Bu endişe bütün dünyada var. Türkiye'yi yönetenler Türkiye'yi kanın gözyaşının artığı bir Orta Doğu ülkesi olmasını istiyorlar” dedi.

DOLAR YÜKSELİYOR

Tüm bu gelişmelerin akabinde Amerikan doları rekor üzerine rekon kırdı. Dolar saat 10:10 sıralarında Türk lirası karşısında tarihin en yüksek seviyesi olan 3,1385’i gördü.

İLGİLİ HABERSon dakika dolar rekor kırdıDOLAR REKOR KIRDI
SAAT 10:20 ERDOĞAN EKONOMİ DÜNYASINA ÇAĞRI YAPTI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sermaye Piyasaları Kongresi’nde konuştu. Erdoğan burada yaptığı konuşmada terör saldırısı ve HDP’ye düzenlenen operasyona değinmezken ekonomiye ilişkin mesajlar verdi. Cumhurbaşkanı  “Parayı yastığın altında saklamak nasıl bir gafletse… Finans sektörünün parasını kasasında tutması da gaflettir” dedi.

SAAT 11:10 YÜKSEKDAĞ VE ÖNDER ADLİYEYE SEVK EDİLDİ

Haklarındaki terör soruşturması nedeniyle Ankara'da gözaltına alınan ve sabah saatlerinde özel uçakla Diyarbakır'a getirilen HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ ve Ankara Milletvekilli Sırrı Süreyya Önder, adliyeye sevk edildi.

SAAT 11:20 BAŞBAKAN KONUŞTU

Başbakan Binali Yıldırım, Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen Uluslararası Denizcilik Örgütü Dünya Denizcilik Günü programına katıldığı. Sektöre ilişkin mesajlar veren Yıldırım, gündeme dair ise açıklama yapmadı.

SAAT 11:30 HDP’DEN İLK AÇIKLAMA

HDP İzmir Milletvekili Müslüm Doğan, HDP milletvekillerinin gözaltına alınmasına ilişkin, “Demokratik siyasetin en önemli partisinin eş başkanları, milletvekillerine yapılan bu durum hükümetin, devletin cinnet halidir. Kabul edilecek bir durum değildir” dedi.

 

 

http://www.sozcu.com.tr/2016/gundem/4-kasim-2016-turkiyede-gundem-toz-duman-1488034/

 

 

0
0
0
Yorum Yaz
"> Яндекс.Метрика