1-4 YAŞ ARASI ÇOCUKLARIMIZA MATEMATİK ÖĞRETELİM....

1-4 YAŞ ARASI ÇOCUKLARIMIZA MATEMATİK ÖĞRETELİM....

2008-04-14 12:05:00

Running through Jesús Rafael Soto's Penetrable Amarillo at the Museum of Fine Arts, Houston.

 

 

             Çocuklar, kelimeleri okumayı öğrenmeden önce basit sayıları okumayı öğrenirler,     çünkü Şekil bir kelimeyi temsil eder: mesela, "8" sekiz'i temsil eder.

Kelimeler bir çok harflere sahiptir ve bu onları daha zor okunur hale getirir. Bununla beraber, sayıları anlaması gerçekten zordur çünkü sayılar farklı durumlarda farklı anlamlara gelir.

"There!"Cute Boy (No.4)

 

SAYILARDAN KONUŞUN

 

 Yolda gördüğünüz bir tabelanın üzerinde kaç yazdığını sorun ve neyi anlattığını konuşun.

- Markete gittiğinizde tuvalet kağıtları bölümüne gidin ve 2'li, 6'lı,12'li, 24'lü paketlerin arasında 4 'lü bir tuvalet kağıdı paketi bulmasını isteyin. Bulduğunuzda paketin içindeki ruloları sayın üstünde yazan rakamla karşılaştırın.

- Yemek yaparken ondan size 2 adet soğan getirmesini söyleyin.

- Hesap makinesinin üzerindeki sayılardan yaşını gösteren sayıyı bulabilip bulamayacağını sorun.

- Banyodaki plastik sayılardan hepsini bulup bulmadığını sorun ve bulduklarını sıraya dizerek eksik olan var mı yok mu beraber kontrol edin.

ConsentrationHoly!

ÖLÇME HAKKINDA KONUŞUN

 

Bir hediyeyi kaplamak için ne kadar kağıda ihtiyacı olduğunu

- Bir şişe mevye suyunu doldurmak için kaç tane bardağa ihtiyacı olduğunu

- Banyo süngerinin ne kadar su emeceğini

- Bir şarkıyı önce hızlı sonra yavaş okumasını

- Elindeki domateslerden hangisinin ağır olduğunu

- Bir gün önce neler yaptığını yarın neler yapacağını

Day Dreamin'Staring at Me

 

 

 

 

ZAMANI ÖLÇME ÇALIŞMALARI

 

Ailenin özel günlerini gösteren A3 ebatlarında bir kağıttan pano yada bir ufak kitap hazırlayın. Doğum günleri, seyahatler, piknikler, aile ziyaretleri ve benzeri özel zamanları bu kağıda yazın, o günkü özel olayları (bayramlar, kutlamalar gibi) gazetelerden keserek yapıştırın. Geçen hafta veya geçen neler olmuştu bunların üzerine konuşun.

- Buzdolabından bir buz parçası alın. Bu buz parçasının erimesini izleyin ve ne kadar sürdüğünü konuşun veya sıcak ve soğuk bir şeyin üzerine koyarak kronometre ile süre tutun ve sürelerini karşılaştırın.

- Düzenli gittiğiniz aile büyüklerinize veya arkadaşlarınıza veya alışveriş merkezlerine ne kadar sürede gittiğinizi ölçün ve birbirleri ile mukayese edin.

Modern Solitude:)Little Lady

 

UZUNLUK ÖLÇMEYİ ÖĞRETELİM

Uzun bir yürüyüşe çıkın ve uzun binalara, ağaçlara ve elektrik direklerine bakın. Fotoğraflarını çekin ve eve geldiğinizde onlara tekrar bakın. Evde legolarla veya küplerle uzun binalar yapın.

- İki başparmağını birbirinden uzaklaştırabildiği kadar çok ellerini açarak en uzun mesafeyi sağlayın. Sonra yakınlaştırın ve tekrar uzaklaştırın.

- Eline bir top verin ve atmasını isteyin ve ne kadar uzağa gittiğini konuşun.

- Birinizden uzaklaşın ve yakınlaşın. Ne kadar uzaklaştığınızı konuşun

 

Playful GirlAbbey

 

 

 

AĞIRLIK ÖLÇMEYİ ÖĞRETELİM

 

Alışveriş torbalarını veya aldıklarınızı (konserveler, makarnalar, prinçler gibi) bir araya koyun ve içlerinden hangisinin daha ağır olduğunu bulmasını isteyin. Konserve mi yoksa makarna mı daha ağır ?

- Tek eli ile tutabileceği iki kap alın. Bir oyun oynayın. Gözlerini kapatmasını isteyin ve biri hafif biri ağır iki nesneyi kaplara koyun. Şimdi gözlerini açtırın ve hangi kabın daha ağır veya hafif olduğunu bulmasını isteyin. Sonra rolleri değişin ve bu sefer o koysun siz ellerinizle tartarak hangisi ağır veya hafif bulun.

 

www.akillibebek.com

 

 

662
0
0
Yorum Yaz
"> Яндекс.Метрика